O vzniku

KAPELA / BAND


„Chceme hrát takovou hudbu, která nám na tomto světě doposud chybí…“Tomáš Velzel, zakladatel a skladatel kapely TWO MEN, která se jednoho dne transponovala v kapelu INDICAN, se pár dnů po prvním koncertě INDICAN, který podpořila MORAVSKÁ FILHARMONIE od kapely oddělil a koncem roku 2020 založil spolu s flétnistkou Veronikou Kolářovou kapelu SILENCE & JOY. Chvíli na to se k trojici přidal bubeník Vašek Lexman a klavíristka Zuzana Řeháková. Protože kapela vznikla v „době covidové“ nebylo možné nikde vystupovat. Přesto si kapela získala srdce mnoha lidí a přes crowdfundingovou webovou stránku „Hithit“ vybrala dostatek financí na natočení svého prvního CD nesoucí název „Psalms and other songs“. 

A protože změny jsou projevem života a růstu, po dvou letech se kapela Silence and Joy velmi výrazně změnila a s ní i celkový „zvuk a feeling“ kapely.

Nyní má kapela čtyři členy – Tomas Velzel (zpěv, kytara), Veronika Kolářová (zpěv, příčná flétna), Matěj Pavlů (bicí) a Ondřej Líňa (bass synth).Po rozpadu kapely TWO MEN jsem nemohl přestat tvořit a skládat hudbu. Skládal jsem proto hudbu do šuplíku a pomalu hledal novou kapelu. Po mnoha letech hledání, jsem se smutkem v srdci zjistil, že najít někoho, s kým bych si hudebně a zároveň lidsky rozuměl, je téměř nemožné… Tehdy jsem pochopil, jaký poklad jsem v TWO MEN měl…

V té době jsem se začal opět setkávat se členy kapely TWO MEN a přemýšleli jsme o vzkříšení kapely (všichni jsme došli k podobnému závěru, že najít lidi, se kterými to hraje a zároveň si hudebně rozumí, je štěstí). Rozhodli jsme se, že spolu zkusíme opět hrát. Změnili jsme si název z TWO MEN na INDICAN a začali jsme chystat první koncert, který jsme chtěli zahrát spolu s Olomouckou MORAVSKOU FILHARMONIÍ. Na tento koncert bylo málo času a hodně práce… Bylo to náročné období, během kterého jsem si uvědomil, že je každý z nás už trochu jinde, že si už moc nerozumíme. A tak jsem po prvním koncertě z kapely odešel.

Na akci s filharmonií se podílelo mnoho lidí. Jedním z nich byla Verča Kolářová, se kterou jsme se začali bavit o vlastní kapele. Do týdne jsme našli zpěvačku a kapela Silence & Joy byla na světě! Během dalších týdnů se k nám přidali zbylí muzikanti.

Musím říci, že vznik kapely nemůže být náhoda, protože se vše semlelo tak rychle a vše šlo jako po másle! Nějaké změny v průběhu kapely samozřejmě byly, protože „změny jsou projevem života“. Stále ale hrajeme, skládáme a čelíme novým výzvám, které nás myslím posouvají dopředu. Mám pocit, že i naše hudba stále roste a vyzrává, z čehož mám velkou radost.

Děkuji Bohu, že jsem opět našel kapelu, kde se cítím „jako doma“!

Tomáš Velzel