O vzniku

KAPELA / BAND


„Chceme hrát hudbu, která povede k vnitřnímu tichu a radosti.“Tomáš Velzel, zakladatel a skladatel kapely TWO MEN, která se jednoho dne transponovala v kapelu INDICAN, se pár dnů po prvním koncertě INDICAN, který podpořila MORAVSKÁ FILHARMONIE od kapely oddělil a koncem roku 2020 založil spolu s flétnistkou Veronikou Kolářovou a zpěvačkou Ludmilou Smejkalovou kapelu SILENCE & JOY. Chvíli na to se k trojici přidal bubeník Vašek Lexman a klavíristka Zuzana Řeháková. Chvíli po vydání prvního CD „Psalms and other songs“ kapelu obohatil nový bubeník Matěj Pavlů.Po rozpadu kapely TWO MEN jsem nemohl přestat tvořit a skládat hudbu. Skládal jsem proto hudbu do šuplíku a pomalu hledal novou kapelu. Po mnoha letech hledání, jsem se smutkem v srdci zjistil, že najít někoho, s kým bych si hudebně a zároveň lidsky rozuměl, je téměř zázrak! Tehdy jsem pochopil, jaký poklad jsem v TWO MEN měl…

V té době jsem se začal opět setkávat se členy kapely TWO MEN a přemýšleli jsme o vzkříšení kapely (všichni jsme došli k podobnému závěru, že najít lidi, se kterými to hraje a zároveň si hudebně rozumí, je štěstí). Rozhodli jsme se, že spolu zkusíme opět hrát. Změnili jsme si název z TWO MEN na INDICAN a začali jsme chystat první koncert, který jsme chtěli zahrát spolu s Olomouckou MORAVSKOU FILHARMONIÍ. Na tento koncert bylo málo času a hodně práce… Bylo to náročné období, během kterého jsem si uvědomil, že je každý z nás už trochu jinde, že si už moc nerozumíme. A tak jsem po prvním koncertě z kapely odešel.

Na akci s filharmonií se podílelo mnoho lidí. Jedním z nich byla Verča Kolářová, se kterou jsme se začali bavit o vlastní kapele. Do týdne jsme našli zpěvačku a kapela Silence & Joy byla na světě! Během dalších týdnů se k nám přidali zbylí muzikanti.

Musím říci, že vznik kapely nemůže být náhoda, protože se vše semlelo tak rychle, vše šlo jako po másle! A hlavně – lidé, ze kterých se Silence & Joy skládá, si rozumí, mají stejné hudební cítění, mají podobné názory a dohromady jim to opravdu dobře hraje…tomu říkám opravdový zázrak!

Tomáš Velzel